„Zawał serca”

Zawałem serca nazywamy ostre niedokrwienie ściany mięśnia sercowego spowodowane najczęściej niedrożnością naczynia wieńcowego. Niedokrwienie powodujące niedotlenienie doprowadza do martwicy i dysfunkcji.
  1. Przyczyny:
    • miażdżyca naczyń wieńcowych – główna przyczyna
    • nadciśnienie tętnicze
    • cukrzyca
    • otyłość
    • hiperlipidemia (podwyższony poziom tłuszczów we krwi)
    • palenie tytoniu
    • predyspozycja płci męskiej
  2. Skutki:
    • wstrząs kardiogenny
    • zaburzenia rytmu i przewodzenia
    • ostra niewydolność lewej komory z towarzyszącym pełnoobjawowym obrzękiem płuc
    • nagła śmierć sercowa
  3. Objawy:
    • ostry ból wieńcowy
      • obecny u 90% chorych (u 10% głównie przy współistniejącej cukrzycy zawał może być bez objawów bólowych)
      • określany jako trudny do zniesienia
      • określany jako silny ucisk na klatkę piersiową
      • zlokalizowany za mostkiem – ból zamostkowy
      • promieniujący – do żuchwy, do lewej kończyny górnej, do okolicy między łopatkowej, do nadbrzusza
      • trwa ponad 20 minut
    • objawy towarzyszące
      • nudności, wymioty
      • niepokój, strach przed śmiercią
      • osłabienie
      • duszność
      • zimne poty
    • powikłania
      • zaburzenia rytmu serca
      • obrzęk płuc
      • nagłe zatrzymanie krążenia
  4. Rozpoznanie:
    • poszkodowany pobudzony
    • w większości przypadków przytomny (utrata przytomności w rozległych zawałach z powikłaniami)
    • oddech od normalnego do przyspieszonego i spłyconego
    • tętno
      • przyspieszone – wywołane stresem
      • nieregularne – zaburzenia rytmu, dodatkowe skurcze
      • zwolnione – świeży blok przewodzenia
      • nitkowate lub niewyczuwalne – wstrząs kardiogenny
    • pienista wydzielina z ust – przy towarzyszącym obrzęku płuc
    • poszerzenie żył szyjnych – zastoinowa niewydolność krążenia
    • Wywiad zebrany od poszkodowanego, jego rodziny lub świadków wypadku obejmujący wcześniejszy stan zdrowia poszkodowanego a także okoliczności i zdarzenia, które poprzedziły wypadek (stres, sytuacja rodzinna, w pracy), jest pomocny w rozpoznaniu.
  5. Postępowanie:
    • Ułożenie w pozycji siedzącej lub półsiedzącej – zmniejsza powrót krwi żylnej obwodowej do serca i obniża jego obciążenie.
    • Ograniczenie ruchów poszkodowanego. Wysiłek zwiększa zapotrzebowanie na tlen także w obrębie niedotlenionego obszaru serca – powiększenie zmian martwiczych.
    • Zapewnienie komfortu psychicznego – stres zwiększa zapotrzebowanie na tlen.
    • Rozluźnienie krawata, rozpięcie kołnierzyka koszuli.
    • Dostęp świeżego powietrza
    • Jeżeli poszkodowany leczy się na serce i posiada nitroglicerynę, podać podjęzykowo, jeżeli ból nie ustąpi w ciągu 5 minut, dawkę powtórzyć.
    • Można podać aspirynę doustnie (przeciwwskazania: choroba wrzodowa, alergia).
    • Wezwanie pomocy.
    • Kontrola stanu poszkodowanego z uwagi na możliwość gwałtownego pogorszenia się.
    • W przypadku zatrzymania oddechu i krążenia – Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Artykuł stworzony przy pomocy i uprzejmości "pierwszapomoc.com"