„Wielkanoc 2014”

Przygotowania do tego rocznej Wielkanocy w Moszczance zaczęły się dla wszystkich wierzących 13 Kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową, a dla Nas strażaków już nieco wcześniej.

OSP Moszczanka już tydzień prędzej rozpoczęła przygotowania, gdyż należało odświeżyć mundury, przeczyścić pasy, toporki, hełmy i skompletować osoby chętne do tego rocznego czuwania. Czynny udział w wszelkich uroczystościach z tym związanych zaczęliśmy brać dopiero 18 Kwietnia podczas wieczornej, uroczystej Mszy świętej Wielkiego Piątku. Po rozdaniu komunii rozpoczęła się na ceremonia złożenia Ciała Chrystusa do grobu, a Naszym zadaniem było czuwanie przy nim jak dawniej to zrobili rzymscy żołnierze na rozkaz Ponciusza Piłata. Podczas składania Ciała Jezusa przy grobie, w dwóch rzędach, stoi cała sekcja. Po zakończeniu Mszy przy grobie pozostaje tylko dwóch strażaków. Tego dnia warty prowadzimy do godziny około 22:00.

Wielka Sobota. W tym dniu czuwanie przy Bożym Grobie dla Nas strażaków rozpoczyna się koło godziny 9:00 i jest prowadzone aż do samiutkiego końca wieczornej Mszy Świętej. Jak corocznie zbieramy jajka po uroczystości poświęcenia pokarmów. Jak i tamtego roku tak i tego zdarzyło się pozowanie do zdjęć tzn. grupka turystów odwiedzająca kościół była lekko zdziwiona na widok strażaków pod kościołem, więc postanowili sobie uwiecznić to wydarzenie. Teraz rozpoczyna się ustawianie wszystkiego do wieczornej uroczystości. Msza w Wielką Sobotę trwa długo, ale mimo to jak co rocznie stoimy przez nią na baczność. Czystego stania na baczność jest około 1,5 godziny przy 2,5 godzinnej Mszy. Schodząc do podziemi kościoła po całej ceremonii wszyscy mają uśmiechy na twarzy z tego powodu, że kolejny rok ustaliśmy w całości. Mimo, że jeszcze czeka poranna Msza Rezurekcyjna, która kończy dla strażaków czynny udział w uroczystościach Triduum Paschalnego, to cieszymy gdyż sobotnia Msza jest dla Nas najcięższą Mszą. Na szczęście część z Nas ma prawko i przyjeżdżają autami, więc zabieramy się z nimi jeżeli mają po drodze, gdyż nogi już w dość bolesny sposób dają o sobie jak zawsze znać:|..

Niedzielny poranek w kościele rozpoczynamy już od 6:00. Zbieramy się w kościele zawsze pół godziny przed aby jeszcze zdążyć zrobić sobie gorący kubek lub herbate czy kawę, gdyż na dworze na ogół jest o tej porze dość zimno i musimy się nieco rozgrzać. Wszystko jest tak jak wczoraj z tą różnicą, że ta Msza Święta trwa o wiele krócej i na jej samym początku jest procesja wokoło kościoła. Po zakończeniu uroczystości zeszliśmy do podziemi, aby posprzątać po sobie w salce. Jeszcze tylko małe foto z proboszczem na uwiecznienie tego wydarzenia i udajemy się do domów na świąteczne śniadanie składając sobie nawzajem życzenia Wielkanocne.

Na tym kończy się Nasza Wielkanocna służba przy Grobie Pańskim, w której udział brali:

• Łukasz Lempart
  • Patryk Boncal
  • Daniel Zadrożny
  • Dominik Kraus
  • Mariusz Luty

• Mateusz Bolibrzuch
  • Rafał Kowalski
  • Marcin Partyczny
  • Daniel Prochera
  • Mateusz Łaszczak
Z niecierpliwością już czekamy na kolejny rok. Zdjęcia z tego rocznej warty są dostępne tutaj, wystarczy kliknąć:).