„Boże Ciało 2009”

Tegoroczne Boże Ciało odbyło się dnia 11 czerwca 2009 roku w Naszym Kościele w Parafii „Podwyższenia Krzyża Świętego”. Jak zwykle podczas tego święta pogoda musi płatać figle, ale mimo to w procesji uczestniczyło mnóstwo wiernych. Jednak w tym roku i My Strażacy Ochotnicy postanowiliśmy uczestniczyć w obchodach Bożego Ciała.
Pomysł narodził się tuż po zakończeniu Honorowej Warty przy Grobie Pańskim. Wtedy to też naczelnik podsunął myśl, aby straż uczestniczyła w innych uroczystościach kościelnych niż tylko Wielkanoc czy święto Naszego Patrona Świętego Floriana. Chętnych do tej akcji zgłosiło się 5. Potrzebnych natomiast było 8 tak, aby 4 było ubranych w galowych mundurach wyjściowych, a 4 pozostałych w strojach bojowych(w których druhowie wyjeżdżają do interwencji). Po skompletowaniu pełnego składu zgłosiliśmy do Naszego Proboszcza Józefa Wojtaska, że tego roku baldachim niosą Strażacy. Propozycja z uśmiechem na twarzy została zaakceptowany i w ten oto sposób „Boże Ciało” została wcielona w życie.
W dniu tego święta zgodnie z Naszym zadeklarowaniem się o godzinie 10:00 byliśmy już pod kościołem i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie pochwyciliśmy baldachim i wraz z księdzem, ministrantami, kobietami, dziewczynami, mężczyznami i chłopakami ruszyliśmy na procesję. Od kościoła do pierwszego ołtarza szli kościelni obok których szli po jednej stronie strażacy w umundurowaniu galowym, a po drugiej druhowie w strojach bojowych. Drogę od pierwszego postoju do drugiego baldachim nieśli strażacy w mundurach galowych, a obok nich szli druhowie w strojach bojowych. Przemarsz między drugim, a trzecim ołtarzem wyglądał dokładnie tak samo jak droga z kościoła do pierwszej stacji. Odcinek pomiędzy trzecim i czwartym ołtarzem baldachim nieśli druhowie w strojach bojowych, a obok nich szli drudzy ubrani w galowe mundury. Od czwartego ołtarza baldachim przejęli kościelni, którzy nieśli go do kościoła, a za nimi oczywiście Strażacy w umundurowaniu galowym oraz w strojach bojowych.
Cała uroczystość zakończyła się około godziny 12:45, a jeżeli chodzi o pogodę to była nie najgorsza choć ten deszczyk mógłby nie padać;/;/. Oczywiście na następny rok sekcja OSP Moszczanki również zgłasza się i deklaruje, że również będzie niosła baldachim:):). Zdjęcia z Bożego ciała można pooglądać tutaj:):). Udział w tym dniu brali Druhowie:

Ubrani w Mundur Galowy
  1. Łukasz Partyczny